wtorek, 23 lipiec 2024
Wakacyjny plener fotograficzny

Andrzej Zygmuntowicz oraz Agnieszka Rayss ze Sputnik Photos poprowadzą Akademię fotoreportażu w plenerze w Nałęczowie między 10 a 16 lipca 2010 roku. Przy zgłoszeniach do 20 czerwca zniżka w wysokości 200 zł!

AmDream36_080Plener pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, wychowawcę kilkunastu fotoreporterów młodego pokolenia, zdobywców nagród na World Press Photo oraz Grand Press Photo to szansa na to, by dołączyć do tego grona. Najlepsze prace mają szanse na publikację w miesięczniku fotograficznym “Foto” oraz w portalu SwiatObrazu.pl. …

Wakacyjny plener fotograficzny

Zobacz większe!Andrzej Zygmuntowicz oraz Agnieszka Rayss ze Sputnik Photos poprowadzą Akademię fotoreportażu w plenerze w Nałęczowie między 10 a 16 lipca 2010 roku. Przy zgłoszeniach do 20 czerwca zniżka w wysokości 200 zł!

Plener pod kierunkiem Andrzeja Zygmuntowicza, wychowawcę kilkunastu fotoreporterów młodego pokolenia, zdobywców nagród na World Press Photo oraz Grand Press Photo to szansa na to, by dołączyć do tego grona. Najlepsze prace mają szanse na publikację w miesięczniku fotograficznym “Foto” oraz w portalu SwiatObrazu.pl.

Program zajęć:

A. Warsztat fotoreportera

1. Praca nad fotoreportażem (cyklem zdjęć):

- wybór tematu,
- zbieranie wiadomości o nim,
- znajdowanie bohatera,
- znajdowanie kluczowych momentów,
- dobór właściwych środków technicznych i estetycznych do budowy reportażu.

2. Realizacja ćwiczeń praktycznych i ich wszechstronna analiza. Indywidualna praca nad cyklem zdjęciowym każdego z uczestników warsztatów.

3. Fotoedycja – od pojedynczego obrazu do wielozdjęciowego opowiadania.

4. Praca nad „projektem długoterminowym” – jak go wymyślić, zrealizować i pokazać.

5. Specyfika pracy fotoreportera.

B. Teoria, estetyka i historia fotoreportażu

  1. 1. Gatunki fotografii rzeczywistości (ilustracja, fotodokument, fotoreportaż, fotoesej, fotokast).
  2. 2. Estetyka współczesnego fotoreportażu a przekaz treści.
  3. 3. Fotoreportaż jako informacja, urabianie odbiorcy, dzieło sztuki.
  4. 4. Rzeczywistość jako nieskończoność tematów (codzienność, oswajanie innego, wydarzenie, skandal i sensacja, współczesność).
  5. 5. Zarys historii fotoreportażu.

Dzień to czas realizacji tematów, a wieczór wykłady oraz analiza powstających i przywiezionych prac. Tematy przewodnie to: „Kuracjusze i letnicy”, „Co z nich wyrośnie” (czyli sceny z życia młodego pokolenia), „Czas kowali” (na XVIII Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali, Wojciechów, 9-11 lipca) + tematy zaproponowane przez uczestników pleneru.

Plener skierowany jest do osób, które sprawnie posługują się własnym aparatem fotograficznym (dobrze opanowana instrukcja obsługi, przeczytana ze zrozumieniem i sprawdzeniem w praktyce tego co w niej napisane). Pożądane jest posługiwanie się którymś z programów do obróbki zdjęć (np.: Photoshop Elements, GIMP lub podobnym).

Zgłoszenia przyjmujemy na wypełnionym formularzu zgłoszeniowym pod adresem e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem “akademia foto”.

Szczegóły: www.fotoreportaz.org.pl

Organizatorem Akademii jest Fundacja na rzecz Rozwoju Szkolnictwa Dziennikarskiego działająca przy Instytucie Dziennikarstwa UW.

Więcej informacji udziela: Grażyna Oblas (tel. 0 502 825 492).

Patronat medialny: miesięcznik Foto, swiatobrazu.pl, radio PIN, wydawca.com.pl, empikfoto.pl