wtorek, 23 lipiec 2024

EIZO wprowadza na rynek nowy model monitora z serii ColorEdge. CS240 ma 24-calowy panel z matrycą IPS pracującą z rozdzielczością 1920x1200 pikseli, umożliwiającą reprodukcję 99 proc. barw z palety Adobe RGB.  Stanowi ekonomiczną alternatywę dla profesjonalistów z zakresu fotografii i grafiki.

ColorEdge CS240 dysponuje wieloma narzędziami znanymi z innych modeli serii ColorEdge, m.in. kalibrację sprzętową. Posiada również zalety, których nie mają zwykle tańsze monitory graficzne, takie jak dedykowane oprogramowanie do kalibracji kompatybilne z szeroką gamą urządzeń do kalibracji popularnych marek. Jak wszystkie modele graficzne EIZO, CS240 objęty jest 5-letnią gwarancją.

ColorEdge CS240 posiada szerokogamutową matrycę IPS (in-plane switching) z naturalną rozdzielczością 1920 x 1200 i umożliwia reprodukcję 99% barw z palety Adobe RGB. Dzięki rozszerzonemu gamutowi, obrazy w RAWach mogą być konwertowane do Adobe RGB, a zdjęcia wykonane w przestrzeni Adobe RGB będą wyświetlane z żywymi i nasyconymi kolorami. Podświetlenie LED redukuje pobór mocy do zaledwie 27W podczas typowej pracy. Wykorzystuje ono technologię kontroli jasności, zapobiegającą migotaniu obrazu, które powoduje zmęczenie oczu.

eizo-colorEdge-cs240 2

ColorEdge CS240 ma kilka wejść umożliwiających podpięcie monitora do różnych źródeł sygnału: DisplayPort, HDMI oraz DVI. Korzystając z portu DisplayPort monitor może wyświetlać obraz 10-bitowy1 (jednocześnie wyświetlany jest miliard odcieni) z 16-bitowej tablicy kolorów look-up table. Ponadto, wykorzystując złącze HDMI, urządzenie może reprodukować kolory z dokładnością 10-bitów przy połączeniu z urządzeniami obsługującymi technologię Deep Color.

Autorska technologia EIZO - DUE (digital uniformity equalizer) ma za zadanie kompensowanie niejednorodności podświetlenia, będące częstą przypadłością monitorów LCD. Dzięki zastosowaniu DUE, obraz będzie wyświetlany w taki sam sposób w obrębie całej matrycy.

Z myślą o różnego rodzaju użytkownikach, zarówno zaawansowanych, jak i nie mających doświadczenia w zakresie kalibracji powstało oprogramowanie EIZO ColorNavigator 6. Dołączana do monitora aplikacja umożliwia przeprowadzenie kalibracji na różne sposoby. Aby maksymalnie uprościć cały proces, w oprogramowaniu dostępne są domyślne wartości ustawień dedykowanych do fotografii, druku i projektowania stron internetowych. Natomiast doświadczeni użytkownicy mogą określać samodzielnie preferowane wartości takich parametrów, jak jasność, gama, punkt bieli i wygenerować profil ICC. ColorNavigator 6 oferuje szereg zaawansowanych funkcji, takich jak pomiar bieli papieru (co zwiększa zbieżność kolorów wykonywanych wydruków) czy walidacja profilu do weryfikacji wyników kalibracji.

Ponieważ ColorNavigator 6 jest autorskim oprogramowaniem EIZO, producent może zagwarantować pełną kompatybilność z urządzeniami kalibracyjnymi X-Rite, DataColor i innych popularnych marek2 zarówno dla platformy Macintosh, jak i Windows. Aktualizacje oprogramowania dostępne są za darmo na stronie www.eizo.com.

Monitor posiada ergonomiczną stopkę, umożliwiającą regulację panelu w pionie w zakresie 35°, obrót w poziomie o 344°, pracę w trybie portretowym i regulację wysokości ekranu w pionie w zakresie 130 mm. Dzięki temu użytkownik może umieścić ekran w optymalnej pozycji.

eizo-colorEdge-cs240 1

ColorEdge CS240 objęty jest 5-letnią gwarancją, co oznacza, że jest ona co najmniej o dwa lata dłuższa w stosunku do innych monitorów na rynku. Gwarancja obejmuje wszystkie komponenty, a naprawy serwisowe realizowane są w trybie door-to-door przez polskiego dystrybutora. Oferuje on specjalną usługę o nazwie EIZO Exclusive Service.


Inne cechy

    Krzywa gamma każdego monitora indywidualnie regulowana w fabryce EIZO

  •     Dwa porty USB upstream i dwa downstream
  •     Monitor kompatybilny z oprogramowaniem EIZO UniColor Pro, które symuluje obraz widziany oczami osób z upośledzeniem widzenia kolorów, dzięki czemu projektanci mogą dobrać odpowiednie schematy kolorów dla map, znaków drogowych, stron internetowych, itp. i będą one czytelne dla wszystkich.
  •     Opcjonalnie dostępny jest kaptur, ograniczający refleksy świetlne.


Dostępność

Sprzedaż modelu ColorEdge CS240 rozpocznie się w Polsce w pierwszej połowie października. Pierwsze egzemplarze będzie można oglądać na stoisku EIZO podczas targów Photokina w Kolonii (16 - 21 września, hala 4.1 stoisko I025 J030). Niestety jeszcze nie jest znana cena urządzenia. Więcej informacji o produktach EIZO znaleźć można na stronie polskiego dystrybutora, firmy Alstor.

1. Do wyświetlania sygnału 10-bitowego konieczna jest odpowiednia karta graficzna wpierająca 10-bitowe przetwarzanie informacji.
2. Pełna lista kompatybilnych urządzeń znajduje się na stronie: http://www.eizo.com/global/products/coloredge/cn/#anchor03