czwartek, 20 czerwiec 2024

Firma Sony poinformowała o przyznaniu jej pięciu nagród w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu EISA. Stowarzyszenie EISA (Expert Imaging and Sound Association) cieszy się międzynarodowym prestiżem, który zawdzięcza specjalistycznej wiedzy o technologiach powszechnego użytku. Wyróżnienie dwóch obiektywów, dwóch korpusów aparatów i flagowego smartfona Xperia 1 II zostało więc przyjęte przez Sony jako prawdziwy zaszczyt.

SONY

ZAAWANSOWANY APARAT PEŁNOKLATKOWY EISA 2020-2021

α7R IV

Sony α7R IV to pierwszy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, w którym efektywna liczba pikseli osiągnęła niewiarygodną wartość 61 milionów[i]. Wyposażenie tego modelu obejmuje także jeden z najlepszych na rynku systemów automatycznej regulacji ostrości, w tym oparty na sztucznej inteligencji system śledzenia ostrości w czasie rzeczywistym i system Real-time Eye AF ustawiający ostrość na oko w czasie rzeczywistym. Aparat umożliwia zdjęcia seryjne z szybkością do 10 kl./s[ii] i śledzeniem AF/AE przy wykorzystaniu migawki mechanicznej albo elektronicznej. Z kolei wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu skutecznie przeciwdziała zamazywaniu się obrazu wskutek drgań. Ostry obraz w wizjerze elektronicznym i niezwykle szybki procesor BIONZ X™ zmieniają aparat w niezawodne i dające duże możliwości narzędzie, które pozwala uzyskać najwyższy standard przy fotografowaniu w praktycznie każdych warunkach.


APARAT DO WIDEOBLOGÓW EISA 2020–2021

ZV-1

Ten innowacyjny aparat kompaktowy to propozycja dla twórców i autorów wideoblogów. Urządzenie łączy świetną jakość obrazu filmowego, uzyskiwaną dzięki rozdzielczości 4K i krzywym gamma S-Log, z funkcjami ułatwiającymi pracę, takimi jak przełącznik bokeh i ustawienie „Prezentacja produktu”. Wbudowany mikrofon kierunkowy z trzema kapsułami o wysokiej jakości jest dostarczany w komplecie z osłoną przeciwwiatrową do zdjęć w plenerze. Dzięki stopce Multi Interface z wejściem audio można także użyć zewnętrznego mikrofonu. ZV-1 to również znakomity aparat fotograficzny z szybkim systemem AF i uniwersalnym ekranem LCD o regulowanym kącie nachylenia. Po dodaniu oferowanego oddzielnie uchwytu — którego można także używać jako bezprzewodowego pilota lub statywu — aparat ZV-1 staje się znakomitym narzędziem do produkcji materiałów na wideoblogi.


SUPERTELEOBIEKTYW ZMIENNOOGNISKOWY EISA 2020–2021

FE 200–600 mm F5.6–6.3 G OSS

Ten superteleobiektyw zmiennoogniskowy docenią fotografowie ptactwa, dzikiej przyrody, natury i sportu, którzy nie chcą dźwigać masywnego obiektywu. Jak na produkt swojej klasy urządzenie jest lekkie i przystępne cenowo. Mimo to zapewnia znakomitą ostrość obrazu nawet przy maksymalnym otwarciu przysłony, co ma szczególne znaczenie w przypadku modelu, w którym często będą nastawiane ogniskowe z zakresu 400–600 mm. Na uwagę zasługuje bardzo szybkie działanie systemu AF oraz duży, płynnie przemieszczający się pierścień nastawiania ogniskowej. Regulacja zoomu w całym zakresie od 200 do 600 milimetrów nie powoduje zmiany długości i wyważenia obiektywu, co przekłada się na wygodę użycia[iii]. Zakres ogniskowych można dodatkowo rozszerzyć poprzez użycie telekonwerterów Sony 1,4× i 2,0×, zachowując pełne możliwości systemu AF.

OBIEKTYW SZEROKOKĄTNY EISA 2020–2021

FE 20 mm F1.8 G

Zwarty i lekki FE 20 mm F1.8 G to obiektyw wyjątkowy, gwarantujący ostrość obrazu w całym kadrze nawet przy przysłonie F1.8. Konstrukcja optyczna z zaawansowanymi soczewkami asferycznymi i szkłem o bardzo małej dyspersji zapewnia wysoką jakość całego obrazu, minimalny poziom zniekształceń i efektywne korygowanie aberracji chromatycznej. 9-listkowa przysłona pozwala fotografowi stworzyć pięknie rozmyte tło. Dwa silniki liniowe XD gwarantują natomiast bardzo szybkie, dokładne i ciche ustawianie ostrości. Obiektyw znajdzie zastosowanie także w fotografii zbliżeniowej: minimalna odległość od obiektu wynosi zaledwie 19 cm (18 cm w trybie ręcznej regulacji ostrości).

SMARTFON MULTIMEDIALNY EISA 2020–2021

Xperia 1 II

Sony Xperia 1 II to smartfon dla fotografów, filmowców, kinomanów, audiofilów i graczy, będący prawdziwą potęgą w dziedzinie multimediów. Urządzenie jest wyposażone w aparat z trzema obiektywami oparty na technologii zaawansowanych aparatów z wymiennymi obiektywami z rodziny Sony α. Pozwala wykonywać zdjęcia seryjne z szybkością do 20 kl./s i ciągłością działania automatyki ostrości i ekspozycji. Do funkcji aparatu należy też automatyczne wykrywanie oczu oraz system Real-time Eye AF umożliwiający automatyczne ustawianie ostrości na oko człowieka lub zwierzęcia[iv]. W trybach Photography Pro i Cinematography Pro system obsługi przypomina interfejs użytkownika z profesjonalnych produktów Sony. Aby ułatwić korzystanie z multimediów w ruchu, smartfon Xperia 1 II jest wyposażony w 6,5-calowy wyświetlacz OLED 4K HDR 21:9 CinemaWide[v] oraz dekoder wszechogarniającego dźwięku Dolby Atmos. Obsługuje też nowy format 360 Reality Audio[vi], zapewniający intensywne wrażenia miłośnikom muzyki. Dzięki współpracy z kontrolerem bezprzewodowym DUALSHOCK®4[vii] gracz czuje się tak, jak gdyby używał konsoli. Motorem wszystkich tych funkcji jest platforma mobilna 5G Qualcomm® Snapdragon 865.

Dane techniczne poszczególnych produktów można znaleźć pod następującymi adresami:

https://www.sony.pl/electronics/cyber-shot-aparaty-kompaktowe/zv-1

https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/ilce-7rm4

https://www.sony.pl/electronics/aparaty-obiektywy/sel200600g

https://www.sony.pl/electronics/aparaty-obiektywy/sel20f18g

https://www.sony.pl/electronics/support/mobile-phones-tablets-mobile-phones/xperia-1-ii

[i] Stan na lipiec 2019 r., wśród aparatów cyfrowych z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu, badanie Sony.

[ii] Do 10 kl./s w trybie zdjęć seryjnych „Hi+”; do 8 kl./s w trybie „Hi”. Maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od ustawień aparatu.

[iii] Funkcjonalność systemu AF jest ograniczona w przypadku użycia obiektywu na korpusie z serii NEX bądź korpusie ILCE-3000/3500, ILCE-5000/5100 lub ILCE-7/7R/7S.

[iv] Nie gwarantuje się dokładnego ustawiania ostrości na pewne obiekty w pewnych sytuacjach. System nie rozpoznaje oczu pewnych zwierząt.

[v] Proporcje zależą od formatu odtwarzanego materiału.

[vi] Do słuchania nagrań 360 Reality Audio konieczny jest abonament we współpracującym internetowym serwisie muzycznym. Mogą obowiązywać regulaminy, warunki, konta i płatności określone przez podmioty zewnętrzne.

[vii] Kontroler DUALSHOCK®4 i uchwyt XD są sprzedawane oddzielnie. Zgodność zależy od poszczególnych gier.